Pianistka i klawesynistka Magdalena Baczewska naukę gry na fortepianie rozpoczęla w wieku pięciu lat w rodzinnych Katowicach pod opieką Jadwigi Góreckiej. W wieku lat dwunastu zadebiutowała jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. Jako maturzystka została zaproszona do Mannes College of Music w Nowym Jorku na studia w klasie Jerome Rose'a.
Magdalena Baczewska ukonczyła studia pianistyczne Bachelor i Masters w Mannes College, a naastępnie podjęła studia doktoranckie w Manhattan School of Music w klasie Constance Keene, uzyskując stopien Doctor of Musical Arts summa cum laude w 2008 roku. Jej dysertacja "In Search of Bach's Cantabile: The Role and Aspects of Oratory and Singing in Keyboard Interpretation" zostala wydana w 2009 przez Lambert Academic Publishing.
Baczewska wystąpiła jako solistka m.in. z San Francisco Symphony, Chinską Orkiestrą Narodową, Philadelphia Orchestra, Vancouver Symphony, Macau Symphony, pod batutą maestro Tan Dun'a oraz jako kameralistka u boku Joshuy Bell'a. Koncertowala w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Steinway Hall, Guangzhou Opera House w Chinach, National Center for Performing Arts w Pekinie oraz Davies Symphony Hall w San Francisco. Jest laureatką drugiej nagrody w Miedzynarodowym Konkursie im. F. Chopina Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, zwyciężczynią Konkursu Pianistycznego im. Mieczyslawa Munza w Nowym Jorku, Dorothy McKenzie Recognition Award, Prix du piano Ecoles d'Art Américaines Fontainebleau oraz Grand prix European American Music Alliance w Paryżu. Magdalena Baczewska jest laureatką nagrody Wybitny Polak za Granica. Została również odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego za zasługi w propagowaniu muzyki polskiej za granicą.
Magdalena Baczewska obecnie jest dyrektorem Music Performance Program na wydziale muzycznym Columbia University w Nowym Jorku, gdzie także wyklada historię muzyki jako członek Faculty of Arts and Sciences. Prowadzi rownież ożywioną działalność koncertową oraz pedagogiczną (w zakresie pianistyki). Corocznie od 2007 koncertuje oraz naucza na festiwalu International Keyboard Institute w Nowym Jorku. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Centralnym Konserwatorium w Pekinie, New York Piano Festival, Sound of Manhattan International Music Festival oraz w Akademii Muzycznej w Hong Kongu.
Album debiutancki Magdaleny Baczewskiej zawierający Wariacje Goldbergowskie J.S. Bacha oraz Sonate op. 5 R. Straussa ukazal sie w 2008 pod tytułem "A Tribute to Glenn Gould" i spotkalł się z uznaniem krytykow m.in. American Record Guide oraz brytyjskiego magazynu Gramophone. Latem 2015 r. Baczewska grała Wariacje Goldbergowskie we Wloszech, Francji oraz USA, wykonujac je na fortepianie oraz klawesynie, po raz pierwszy od czasu, kiedy Rosalyn Tureck zaprezentowała utwór na obu instrumentach w Carnegie Hall w 1977 roku.
Jako dyrektor artystyczny BlueSleep Music, Baczewska nagrała trzy best-sellery pod tytułem "Music for Dreams" przy współpracy z BlueSleep®, zespolem medycznym specjalizującym się w badaniach i leczeniu zaburzeń snu. Jej płyta z muzyką Chopina i Szymanowskiego została wydana w 2016 roku przez francuską firme Paraty.
Od 2018 roku Baczewska jest również dyrektorem artystycznym Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.